Väliköök. Samm-sammuline planeerimine
Kas sul on aias üks mõnus nurk, kuhu sobiks ideaalselt väliköök? Võib-olla oled juba otsustanud mõttetust muruniitmisest loobuda ja aianurgaga midagi paremat ette võtta?
Väga hea, siis oled just õiges kohas, sest me hakkame kohe selgitama, kuidas väliköögi planeerimine käib. Sa ei taha ju millegagi puusse panna, vaid rajada sellise koha, kus on mõnus perega aega veeta, külalisi võõrustada või niisama moosi keeta.
Samm 1. Selleks, et väliköök püsti panna, on vaja alustada naabritega rääkimisest
Õigupoolest peab naabritega rääkima siis, kui sa tahad oma köögimajakese ehitada aiale lähemale kui 4 meetrit, mis on seaduse järgi ehituskeeluala.
Kummalgi pool aeda on keeluala 4 meetrit, nii et kui sina tahad oma ehitise otse vastu naabri aeda paigutada, peab naaber nõustuma sellega, et tema ei tohi nüüd ühtegi rajatist ehitada aiale lähemale kui 8 meetrit. Edasiste arusaamatuste vältimiseks peab naabri nõusolek olema kirjalik. Meie kogemus näitab, et enamikel juhtudel saadakse naabritega kokkuleppele.
Kui sa pead aga oma 4 meetrist kinni, pole naabrite nõusolekut vaja ja me saame liikuda järgmise sammu juurde.
Samm 2. Ajame dokumendid korda
Dokumentide korda ajamiseks peab päris mitmele küsimusele vastama.
1. Kui suur on sinu krundi lubatud ehitusalane pind?
Kui detailplaneering ütleb, et sinu krundile võib ehitada nt 400 m2 ja su maja all on 350 m2 suurune pind, saad järelikult ehitada veel 50 m2. Kui mõtlesid, et pisike köögike on väike ehitis ja arvesse ei lähe, siis tegelikult arvestatakse ehitiste hulka ka koerakuut.
2. Kui suur on planeeritud ehitis ehk kas sellele on ehitusluba vaja?
Kui su väliköök tuleb alla 20 m2, ei ole sul mingit luba vaja. Joonistad mingi pildi, märgid selle plaani peale, saadad kohalikku omavalitsusse ja võid ehitama hakata. Naabri nõusolek, kui sul seda vaja läheb, pane ka kaasa.
20–60 m2 suurusel ehitisel on vaja lihtsustatud korras ehitisteatist. Selleks piisab, kui saadad kohalikku omavalitsusse vaba käega joonistatud eskiisi. KOV peab sellele seaduse järgi vastama 10 päeva jooksul, aga kui ta seda ei tee, siis võid kohe ehitama hakata. Väga sageli juhtub aga see, et viiendal päeval saad kirja, kus KOV teatab, seoses suure töömahuga pikendavad nad vastamisaega 30 päeva. Nii et arvestama peaksid siis umbes 40 päevaga.
Kui su väliköök on suurem kui 60 m2, läheb sul vaja juba ehitusluba.
Samm 3. Mõtle, mida sa köögis täpselt teha tahad
Põhjalik väliköögi planeerimine on väga oluline, sest pärast on midagi väga kulukas ja keeruline muuta, parem juba kohe asjad korralikult läbi mõelda.
Mõtle, kas sa tahad lihtsalt tulekollet ja paari tooli ja lauaga lehtlat?
Või tahad sa täismahus kööki ja korralikku katusega ehitist, kus saab istuda ka hilissügisel?
Näiteks see väliköök on juba nagu väike suvemaja. Siin on olemas kamin, pliit, suitsuahi, grill, kraanikauss ja külmkapp. Kui seinad eest ära lükata, on see mõnus avatud ruum, mida saab suvel nautida. Kui seinad ette tõmmata, saab siin istuda ja tuld teha ka talvel.
Samm 4. Disainimine
Standardlahendusi väliköökidel üldiselt pole, iga ehitis on rätsepatöö. Kui sa oled oma soovid paika pannud, siis vaatame meie, millise disainiga on su maja, milline on ümbruskond ja selle arhitektuursed lahendused. Majake peab hoonete ansamblisse ju hästi sobima ja sulle silmailu ka pakkuma.
Samm 5. Paneme paika ehitustehnilised detailid
Järgmiseks vaatame, mis pinnasega on tegu, kui suurt vundamenti on vaja jne. Väga tihti mõeldakse, et ah, mis selle väliköögi ehitus ikka maksab, aga tegelikkuses on selle ehitamise ruutmeetri hind samas suurusjärgus maja omaga.
Sest mõtle ise – vundament ja katus on ju samasugused nagu majal. Soojustus jääb küll ära, aga väga väikse pinna peal on koos palju keerulisi süsteeme: kaminakolded, vesi, elekter, pliit jm.
Kui maja ehituse hind on kusagil 1000 eurot / m2, siis välikamina keskmine ehitushind jääb samasse suurusjärku.
Soovitus. Kui sa mõtlesid, et teed köögi ja kamina ilma katuseta ehk ehitad aianurka lihtsalt tulekolde, siis pead arvestama, et su kamina planeeritav eluiga on 30 aasta asemel 10 ringis. Kui kamin on lageda taeva all, saab ilmastik sellest väga kiiresti jagu.
Meie teame näiteks inimest, kes pakib oma katuseta kamina igal aastal korralikult kilesse ja paneb presendi ka veel peale.
Lihtsam on kamin ehitada koos katusega, säästad kaminat ja saad ka ise seal märja ilmaga ilma probleemideta istuda.
Samm 6. Pakkumine
Kui kõik eelnevad asjad on meil selged, alles siis jõuame pakkumiseni. Nagu eespool ütlesime, pole üldiselt standardlahendusi olemas ja iga ehitis on rätsepatöö. Ehk teeme köögi ja kamina vastavalt sinu soovidele.
Päris tihti juhtub ka seda, et kuna meil on töödegalerii hästi suur, siis valitakse mõni objekt välja ja küsitakse, kui palju selle või teise ehitamine maksab. Sel juhul saadame hinnavahemiku, sest hind sõltub hästi paljudest asjadest.
Ja ongi planeerimisega ühel pool!
Kui pakkumine sobib, jääb üle ainult ehitusaeg kokku leppida ja väliköök valmis ehitada. Igaks juhuks hoiatame, et selle planeerimisega peab varakult peale hakkama, sest kaminaid saab ehitada ainult suvel. Sellepärast lepimegi järgmise suve tööd kokku juba aasta varem.
Väliköögi ja kamina planeerimine polegi nii keeruline, eks ole? Kas hakkame peale?