Välikamina ehitamine – 5 asja, mis võib valesti minna
Välikamina ehitamine on asi, millesse meie soovitame suhtuda samamoodi nagu maja ehitamisse. Sa ei taha seda ju paari aasta pärast uuesti tegema hakata, nii et tee parem kohe kõik õigesti. Järgnev artikkel aitab sul olulisemaid vigu vältida ja ehitada endale sellise kamina, mida sa saad kasutada veel palju aastaid.
Nii, aga mis siis metsa minna võib?
Palju asju. Hakkame alt peale.
1. Vundamenti pole või on see liiga madal
Väga tihti mõeldakse, et välikamin on kergehitis ja sellele pole väga suurt vundamenti vaja. Tegelikult peab selle vundament vastama samadele tehnilistele andmetele nagu maja vundament. Sama sügav ja vajadusel samamoodi soojustatud.
Kui vundamenti pole või see on liiga madal, hakkab ilmastik kaminaga mängima ja külmuv-sulav maapind liigutab kamina konstruktsiooni paigast.
2. Välikamina kolle on oskamatult ehitatud
Igasuguse tulekolde püsti panemine nõuab teatud teadmisi, nii ka välikamina ehitamine. Kui tubastes tingimustes soovitame kamina ehituse juurde lubada ainult litsentseeritud pottsepa (kuidas teda valida, loe artiklist Kaminameister – kuidas valida see õige?), siis õuekamina ehitamisega võid ka sina käsiraamatute abil hakkama saada.
Oskamatusest võib aga ikkagi teatud asju valesti minna.
Näiteks selleks, et välikamin tõmbaks, on hästi tähtis korstna jämedus. Välikamina puhul on koldes ja korstna otsas alati sama temperatuur ja sama rõhk, mitte nagu toakamina puhul, kus temperatuuride ja rõhu vahe tekitabki tõmbe. Selleks, et välikamina korsten tõmbaks, peab selle n-ö üle dimensioneerima ehk tegema selle tükk maad suurema. Kui sama suure kolde puhul piisab toakaminal 20 cm läbimõõduga korstnast, siis õues on vaja 35 cm.
Isetegijad üldjuhul seda ei tea ja siis kustutakse meid appi vaatama, miks kamin ei tõmba. Selge. Kohe kaugelt on näha, milles asi.
3. Konstruktsioon on liiga nõrk
Tegemist on kergehitisega ja sellepärast on lihtne mõelda, et väga jämedaid poste pole vaja. Aga lume koormus sellel majakesel ju samasugune nagu elumajal! Sellepärast peab kõik konstruktsioonid välja arvutama sama lumekoormuse järgi nagu majal. Ja eks sellepärast on välikamina hindki peaeagu samas suurusjärgus maja omaga.
4. Välikamina ehitamine ilma katuseta
Katuse ehitamata jätmine on sinu valik, aga paraku peame ütlema, et see otsus on väga lühinägelik. Ilma katuseta kamin on ilmastikutingimuste meelevallas ja peab 30 aasta asemel vastu kõigest 10. Heal juhul.
Ka ei saa sa ilma katuseta kaminat kasutada ja nautida nii palju, kui saaksid siis, kui sul oleks katus pea kohal. Vihmase ja märja ilmaga pole midagi mõnusamat, kui kakaotass käes kaminatule valgel istuda ja vaadata, kuidas räästast vihma tilgub.
Katuse puhul peab veel vaatama, millisest materjalist see teha. Kui soovid läbipaistvat katust, aga su kamin asub näiteks mändide all, pead arvestama päris tiheda katuse puhastamisega.
5. Planeerimisfaasis pole kõike korralikult läbi mõeldud
Planeerimisega peaks alustama umbes aasta enne seda, kui välikamina ehitamine ise peale hakkab.
Mõtle hoolega läbi, kuidas sa kaminat kasutama hakkad. Kas sa põletad seal ainult lehti või tahad sa korralikku õuekööki? Kui palju sul külalisi käib? Kas sulle meeldib aiapidusid korraldada või istute seal ainult oma perega?
Kas kamina juurde on vaja vedada ka vesi ja elekter? Kas sa tahad suitsuahju, grilli, pliiti, kraanikaussi? Kõik sellised asjad on vaja läbi mõelda. Muidu võib juhtuda, et kui kaminamaja valmis, tuleb meelde, et oleks võinud veel see või teine asi lisaks olla.
Enne ehitama hakkamist pead asjad korda ajama ka naabrite ja dokumentatsiooniga. Sellest ja paljust muust välikamina planeerimisega seonduvast oleme põhjalikult kirjutanud artiklis “Väliköögi planeerimine samm-sammult”.
Kui leiad, et välikamina ehitamine on miski, millega sa ise hakkama saad, siis soovime sulle selles edu.