Soojustsalvestavad kaminad. Mida sa peaksid nende kohta teadma?
Soojustsalvestavad kaminad koguvad järjest populaarsust. Ja on ka põhjust, sest nendes on ühendatud nii kamina kui ahju parimad omadused – tuli on soovi korral mitmest küljest vaadeldav, see annab kohe sooja ning samas jääb soojus pikaks ajaks tuppa.
Mida sa peaksid nendest siis teadma?
Pildi allikas: www.uunisepat.fi
Tavaline kamin annab kiiresti sooja
Tavaline kamin on valmistatud malmist, terasest või kivist ja selle tulekolle on ühendatud otse korstnaga. Kamin on üldjuhul kerge, selle tulekolde suue on suur ja annab kiiresti sooja välja. Kui tuled külmal talvepäeval näiteks matkalt ja külm on naha vahele pugenud, saad kamina ees istudes kohe sooja.
Oma kerguse tõttu see aga sooja ei salvesta, nii et kui kaminas on tuli kustunud, on ka soojaga ühel pool.
Ahi annab kaua sooja
Ahi nii kiiresti sooja andma ei hakka kui kamin, sest sellel ei ole suuri avatud või klaasist pindu. Seevastu annab see sooja veel kaua pärast tule kustumist, sest soojus on salvestunud ahju kivimassiivi. Viimases on peidus ahju lõõristik, mida mööda suits aegamisi korstna poole liigub. Oma teekonna jooksul annab suits soojust ära ja nii kiviplokid soojaks lähevadki.
Soojustsalvestavad kaminad – kaks ühes
Soojustsalvestavad kaminad ehk kaminahjud on sellised küttekehad, milles on kokku pandud tavalise kamina ja ahju omadused – seal on kerge küttekolle, mis annab kohe sooja ja mida on kena vaadata ning soojamüür, mis kütab tuba pärast tule kustumist veel pikalt.
Soojamüüri võib laduda tellistest, aga tänapäeval kasutatakse selleks sagedamini kuumakindlast betoonelemendist valmistatud plokke.
Nii nagu artikli alguses ütlesime, muutuvad soojustsalvestavad kaminad järjest populaarsemaks ja meil on hea meel öelda, et need on meie leivanumber – valmistame neid praegu hästi palju.
Kui sul on plaanis endale kamin osta, siis soovitame sul valida just sellise, mis sooja tuppa jätab. Nii hoiad kokku küttearvetelt ega pea hiljem soovide muutudes hakkama midagi ümber ehitama.
Kas tavalise kamina saab ümber ehitada soojustsalvestavaks?
Ikka saab, aga selleks peab kaks eeltingimust täidetud olema.
Esiteks peab praegune kaminasüdamik olema veel piisavalt elujõuline, et ümberehitust oleks üldse mõtet ette võtta. Kaminasüdamike eluiga on keskmiselt 15–20 aastat, aga kui see aeg hakkab läbi saama, läheb ümberehitus mõttetult kalliks, kuna varsti on vaja niikuinii uus südamik osta. Kui see on aga veel korralik, siis pole ümberehituseks takistusi.
Aga. Seda juhul kui kamin ei asu just sellises kohas või pole sellise disainiga, millele lihtsalt ei mahu midagi juurde ehitama. Piisavalt palju ruumi kamina ümber ongi teine eeltingimus, mis peab täidetud olema, muidu me ei saa midagi teha.
Iga kamin on aga rätsepatöö ja ümberehitamine veel enam. Selleks, et saaksime midagi täpsemalt öelda, peame su kamina üle vaatama.
Kuidas ümberehitamine käib?
Tavalistest kaminateks saadakse soojustsalvestavad kaminad nii, et kõigepealt võetakse need lahti ja paigutatakse südamike kohale soojasalvestavad moodulid. Moodulite viimistlemiseks võib kasutada materjale, mis kannatavad sooja ja lasevad seda läbi, aga need võib jätta ka viimistlemata.