Moodulahi. Kas parem kui teised?
Nagu sa ilmselt kuulnud oled, pannakse moodulahi kokku tehases valmistatud elementidest. Selle tehnoloogia on võrreldes teiste ahjudega uus, aga kas ka parem? Kohe vaatame, mis plussid ja miinused igal ahjutüübil on, ja lõpus avaldame oma eelistuse.
Tellisahjud on kõige levinumad
Tellistest laotud ahjud on tõenäoliselt kõige levinumad, kuna nende tegemine on suhteliselt odav ja pole kuigi keeruline.
Tellisahju eluiga on umbes 30 aastat, samas see on üle kütmise seisukohalt suhteliselt pretensioonikas. Nimelt, üle küttes tellised paisuvad, mille tagajärjel nihkuvad mõned vuugi sees olevad liivaterad paigast ega lase kivil jahtudes täpselt samale kohale tagasi minna. Selle tulemusel tekivad vuugi sisse tillukesed praod, võib-olla mikromillimeetri laiused, aga aastate jooksul lähevad praod pidevalt suuremaks. Lõpuks on need nii suured, et ahi on katki ja võib-olla et isegi tuleohtlik. Seda ahju ei ole võimalik kuidagi parandada, tuleb lihtsalt uus ehitada.
Plekkahju eluiga on kõige lühem
Plekkahjud on hästi levinud maamajades, sest nende ehitamisega saab enamik mehi ise hakkama. Plekist ahi ei ole nii pretensioonikas kui tellisahi, sest ehkki selle sisu on samuti tellistest laotud, ei juhtu nendega üle küttes suurt midagi – plekk hoiab ahju kivimassi koos.
Ometi on plekkahi nagu kiirmood, selle eluiga on tellisahjust umbes poole lühem ja ulatub heal juhul 15 aastani. Pärast seda on vaja uus ehitada.
Pottahjud – ahjude kõrgklass
Kahhelpottidest ahjud on kõige eksklusiivsemad ja ka kõige vastupidavamad; oleme oma silmaga näinud 100-aastaseid töötavaid ahje. Ülekütmise osas ei ole need nii tundlikud, sest potid on üksteise külge kinnitatud klambritega, mis tõmbavad potid pärast paisumist-jahtumist oma õigele kohale tagasi.
Pottahju tegemine on aga väga kallis, sest mehi, kes seda teha oskavad, on järjest vähem. Sellepärast on pottahi luksuskaup.
Moodulahi – kõige kuumem kaup
Moodulahi on praegu kõige müüdum ahjutüüp. Selle tegemine ei ole keeruline, sest see pannakse tehases valmis valatud elementidest kokku nagu Lego, elementide vahele läheb vaid kuumakindel tihend.
Nii, aga nüüd tulebki see koht, kus me ütleme, et meie meelest on moodulahi mitmes mõttes parem kui teised ahjutüübid.
Mille poolest on moodulahi parem?
Kõige suurem eelis on see, et kõik selle detailid on vahetatavad. Kui tellis-, plekk- või pottahjul ei saa ühte-kahte kivi ära vahetada, siis moodulahjul saab vigase detaili vajaduse korral tervega asendada. Kui sul tõesti õnnestub ahi lõhki kütta, siis ei pea seda ära viskama, seda saab edukalt parandada.
Teine pluss on see, et moodulahi on erinevalt teistest võimalik ühes kohas lahti võtta ja teises kokku panna. Näiteks siis, kui sa tahad ahju mõnda teise tuppa üles seada, uude majja kaasa võtta või hoopis naabrimehele maha müüa. Teistel ahjutüüpidel järelturg sellisel kujul puudub.
Kolmas pluss on see, et ahju ehitamine võtab väga vähe aega.
Moodulahju eluea kohta on veel raske midagi öelda, kuna neid on toodetud alles paarkümmend aastat, aga arvestades asjaolu, et moodulahju saab parandada, võib see olla päris pikk.