Kaminahjud. Mis need on ja mida sa arvesse peaksid võtma?
Kaminahi on mõiste, mille ümber on palju segadust. Kui ka sina päris täpselt ei tea, mis loomad need kaminahjud on, siis pärast selle artikli läbi lugemist tead täpselt, mis vahe on kaminal, ahjul ja kaminahjul ning millist neist just sinul vaja läheb.
Mis on kaminad?
Kaminad on malmist, terasest või kivist tulekolded, mis on ühendatud korstnaga. Need on kerged, ja kui teed kaminasse külmal talvepäeval tule, läheb tuba hästi kiiresti soojaks. Paraku tähendab kerge kaal ka seda, et kui tuli ära kustub, siis kamin enam sooja ei anna, sest see pole kuhugi salvestunud.
Mis on ahjud?
Ahjudel on samuti kolle, kus põleb tuli, aga enne kui suits korstnasse jõuab, läbib see lõõristiku, mis ongi ahju kõige tähtsam tunnus.
Ahjud on rasked, koguvad endasse sooja ning ei anna seda nii kiiresti välja. Aga kui ahi kord juba soojaks on läinud, soojendab see erinevalt kaminast tuba pika aja jooksul, paremal juhul kuni 12 tundi. On selline ütlemine, et ahju tehakse tuli kord aastas – sügisel teed tule alla ja kevadel lased ära kustuda. Ehk siis ahju pole mõtet maha jahtuda lasta; kui tahad, et see pidevalt sooja annaks, siis küta seda vähehaaval regulaarselt.
Ahjud tehakse üldiselt kivist või plekist (sisu ikka kivist) ning nende uksed on valmistatud kas malmist või klaasist.
See ongi koht, kus sageli viga tehakse – pannakse ahjule klaasuks ette ja nimetatakse seda kaminahjuks. See pole kaminahi, see on klaasuksega ahi.
Mis need kaminahjud siis on?
Kaminahjud, nagu see sõnagi ütleb, koosnevad kaminast ja ahjust. Kui võtame malmkolde ja ühendame selle lõõristikuga ära, siis on meil nii kamina kui ahju tunnused olemas. Lihtsamalt seletatuna: kui kamina külge on ehitatud näiteks soojamüür, siis on tegemist kaminahjuga.
Soojamüüri võib teha tellistest, aga meie kasutame hästi palju kuumakindlat betoonelementi.
Kaminahjud on tegelikult meie leivanumber, me teeme neid hästi palju, sest tegemist on väga mõistliku ja energiasäästliku lahendusega. Kaminas tuld tehes lased suure osa soojusest lihtsalt korstnasse, aga kui tahad soojuse tuppa jätta, siis ehita kamina külge soemüür.
Seda saab edukalt teha ja sellist tööd me teeme praegu hästi palju. Inimesed, kes on endale mõni aasta tagasi lasknud kamina ehitada, otsustavad sellele sooja müüri blokid külge panna, et kulutatud energia ei läheks raisku ja kütaks selle asemel tuba.
Ja nagu juba ilmselt ära arvasid, on kaminahju kõige suurem pluss see, et sellel on nii ahju kui kamina parimad omadused: see hakkab kohe sooja andma (kamin) ning teeb seda ka veel mitme tunni pärast, kui tuli on ära kustunud (soemüür).
Kuidas sina endale sellise saad?
Kui sa tellid endale uue kaminahju, siis pole mingit küsimust, teeme valmis.
Kui sul on juba kamin olemas ja sa tahad, et see hakkaks salvestama ehk oleks ökonoomsem ja sulle ka reaalselt sooja annaks, pead kõigepealt vaatama, kas su kaminasüdamiku baasil kannatab üldse kaminahju ehitada. Kui see on liiga vana, siis võib juhtuda, et ümber ehitamisel ei ole mõtet. Las see südamik parem elab oma aja ära (ca 15–20 aastat), ja ehita pärast seda päris uus. Meie praktikas tuleb üsna tihti ette, et peame kliendile just sedasama ütlema – ehitus ei tasu ära. Vastasel korral oleks see lihtsalt kliendi petmine.
Samuti peame vaatama, millise disainiga kamin on, kas sinna mahub üldse midagi juurde ehitama.
Aga kui kõik tingimused klapivad, siis teeme sulle muidugi uhke kaminahju. Kas hakkame peale?