Kamin korterisse. Kui see on võimalik, siis millist tüüpi valida?
Kui sul on õnnest puudu ainult kamin ja sa juhtud elama korteris, siis ütleme sinu õnneks, et kamin korteris ei ole midagi võimatut ega erakordset. Lihtsalt selle saamiseks on lihtsamaid ja keerulisemaid teid, olenevalt sellest mis tüüpi kaminat ja tuld sa igatsed. Vaatame üle, mis võimalused sul on.
Biokamin on lihtsaim valik
Biokamin on selline kaminatüüp, mille saab panna absoluutselt igasse korterisse, sest see ei tekita ei suitsu ega veeauru ning ei vaja puid ega gaasi. Kütus, mis biokaminas põleb, on biopiiritus. Seda on vaja lihtsalt aegajalt kaminas olevasse vanni juurde valada ning mõistliku hinnaga elav tuli ongi olemas.
Odavamad biokaminad maksavad 500 euro ringis, aga on ka kallimaid, äpist juhitavaid, mille hinnad ulatuvad 10 000 euroni.
Biokaminat kasutavad paljud restoranid, võib olla oled juhtunud nägema? Neil on selline ilus sinakas tuli.
Gaasiküttel kamin korterisse – kõige sagedasem valik
Gaasiga köetav kamin korteris on järjest sagedasem nähtus, sest seda on hästi mugav kasutada ning ka selle korterisse paigaldamine on puukaminast tükk maad lihtsam.
Gaasikaminaid on väga erinevas mõõdus – ka väga suuri pindu – ja sellepärast meeldivad need väga näiteks sisekujundajatele. Üldjuhul on neil võimalik saada just selline kamin, nagu nad on valmis joonistanud.
Kui biokaminal peab ise kütust juurde valama, siis gaasikaminaga pole isegi seda muret. Kui sul on trassigaas, siis on gaasikamin 100 % hooldusvaba, sul on vaja ainult nuppu vajutada, ja juba ongi tuba soe ja mõnus elav tuli põlemas.
Kui sul on balloonigaas, siis balloone pead sa aeg-ajalt vahetama, aga ka see on täiesti puhas ja sodivaba töö.
Liiga hea, et olla tõsi?
Nojah, üks oluline nüanss gaasikaminal võrreldes biokaminaga on. Nimelt, selle ehitamiseks on sul vaja ühistu koosoleku otsust. Aga kuna gaasikamina korstna ehitamine on tükk maad lihtsam kui puuküttega kaminal (sest gaasi põlemise jääkproduktiks on veeaur, mitte suits), siis ei ole selle otsuse saamine ilmselt ülearu keeruline. Tuleb lihtsalt joonisega koosolekule minna ja ühistu liikmetele ette näidata, mida sa teha soovid.
Kogu kamina ehituse protsessi oleme põhjalikult kirjeldanud postituses “Soovin kaminat”
Puuküttel kamin korterisse – kas võimatu missioon?
Puuküttega kamina ehitamine korterisse ei ole võimatu, aga eeldab kannatust ja palju närvi, mida pikal asjaajamisel vaja võib minna. Muidugi, kui ühistu pole sinu soovidega nõus, siis on su kaminaplaanidel muidugi kriips peal. Ja samuti siis, kui sa elad klaasfassaadiga majas; siis on sul samuti lihtsam biokamina kasuks otsustada.
Kui sa elad kortermaja viimasel korrusel ja ühistu on sinu plaanidega päri, on korstna ehitamine lihtsam – see tuleb viia lihtsalt läbi pööningu ja katuse. Kui sa elad allpool, on vaja korsten katusele viia mööda maja fassaadi, mis tähendab, et sul läheb vaja palju kooskõlastusi, enne kui ehitama saab hakata.
Mida, kuidas ja millal sa täpsemalt tegema pead, oleme põhjalikult kirjeldanud samas postituses (“Soovin kaminat”), millele ülalpool viitasime.
Aga ka puuküttel kamin korterisse ei ole midagi erakordselt, oleme neid ehitanud küll ja küll. Väga paljudel ühistutel pole ehitamise vastu midagi ning ka asjaajamine on läinud libedalt.
Kas vaatame üle, mis võimalused sul on?