Kaminameister – kuidas valida see õige?
Õigesti valitud kaminameister teeb sulle hästi töötava küttekolde ja temaga on meeldiv suhelda. Kehvasti valitud tegija võib sind oma viletsavõitu kätetööga omapead jätta, nii et sa ei saa teda enam kätte ei maa alt ega maa pealt.
Kuidas siis leida see õige kaminameister, kellega koostöö sujub ja kelle tööga sa rahule võid jääda?
1. Alusta Google’ist
Tegutsevaid pottseppi on Eestis 200 ringis ja suur osa neist on ka veebist leitavad. Neid, kes ainult suust-suhu reklaami kasutavad, on vähe.
Küsi sõpradelt-tuttavatelt, kas keegi teab soovitada head kaminameistrit. Kui soovituse peale kedagi leiad, on tema valimine juba suhteliselt kindla peale minek.
2. Vaata tehtud töid
Vaata nende tehtud kaminaid ja vali endale meelepäraste tööde autor välja. Kaminameistritel on erinevad stiilid ja see peaks tehtud tööde piltidelt hästi välja tulema.
3. Kontrolli pottsepa litsentsi olemasolu
See on nüüd hästi tähtis punkt, sest kuna tegemist on tulekoldega, on kaalul rohkem kui ainult hästi või halvasti tehtud töö.
Pottsepateenust võib pakkuda ainult litsentseeritud pottsepp. Kõik teised võivad mõne tulekolde soovi korral ainult oma isiklikuks tarbeks valmis meisterdada, teistele seda seaduse järgi teha ei tohi.
Kutsetunnistusega pottsepa valimisel on kolm põhjust.
Seaduse järgimine ja dokumentatsiooni korrasolek kasvõi näiteks kindlustusele esitamiseks.
Kui lased oskamatul pottsepal endale kamina ehitada, riskid tuleohuga.
Garantiiküsimuste korral ei saa sa kuskil abi. Litsentsita ehitusmehed kipuvad sellistel puhkudel tavaliselt “ära kaduma”.
Tegelikult tähendab oskamatult ehitatud kamin sulle ka potentsiaalset kuluallikat. Kui juhtub, et kamin on valesti ehitatud, siis pead sa selle maha lammutama ja uue tellima, mis tähendab kokkuvõttes topeltkulu.
Seda, kas su kaminameister on litsentsiga või ilma, saad kontrollida siit. Löö nimi või isikukood sisse ja ongi vastus olemas.
Litsentsil on kolm taset:
- pottsepp-sell, tase 3 – iseseisvalt teha ei või, tal peab olema juhendaja;
- pottsepp-meister, tase 4, – võib iseseisvalt teha, valdavalt ongi kõik pottsepad 4. tasemega;
- pottsepp-meister, tase 5 – võib teha ka ekspertiise ja teisi õpetada.
Ühesõnaga, kui sinu leitud kaminameistril on pottsepp-meistri tase 4 või 5, võid temaga julgelt käed lüüa.
Muidugi, kui ka kõik muu klapib.
4. Loe foorumeid
Eestlane on juba kord selline tegelane, kes kiidab harva, aga kui midagi kehvasti läheb, siis kuulutab sellest kogu maailmale. Kui sinu lemmikpottsepa kohta ühtki foorumipostitust välja ei tule, ju siis on teistel klientidel temaga koostöö sujunud ja kamina ehitus õnnestunud.
5. Võta kaminameistriga ühendust ja saa temaga kokku
Inimlik klapp iga töömehega, keda sa oma koju kutsud, peab olema pigem hea kui kehvapoolne. Kas klapp ja teineteisemõistmine on või ei ole, tuleb kohtumisel kindlasti välja. Kui kaminameister ja sina mõistate teineteist hästi, siis tuleb ka töö tulemus parem. Kindla peale.
6. Võta pakkumine
Korralikus pakkumises on iga materjali ja töö hind eraldi välja toodud, sest kui pärast peaks mõne asja pärast vaidluseks minema, on pakkumine aluseks, mille põhjalt asju klaaritakse. Kui pakkumine koosneb vaid ühest reast, kus on välja toodud kamina ehituse hind, pole sul hiljem millelegi toetuda.